El kell utasítani Ukrajna EU-tagságát
Font Sándor kiemelte: az elmúlt 15 évben a magyar mezőgazdaság egy addig nem látott fejlődési pályára állt, méghozzá annak köszönhetően, hogy a kormány stratégiaivá minősítette az ágazatot, és összefogott a gazdákkal. 2022-ben azonban kitört az orosz-ukrán háború, és az arra adott hibás brüsszeli válaszok veszélybe sodorták a magyar agrárium fejlődését - tette hozzá.
A képviselő megjegyezte, hogy 2023-ban Ursula von der Leyen és az általa vezetett Európai Bizottság úgy döntött, hogy vámmentesen és korlátozás nélkül engedélyezi beáramlani az unióba az ukrán gabonaféléket.
Ilyen rendkívül labilis környezetben döntötte el Brüsszel, hogy 2030-ig gyorsított eljárással felveszik Ukrajnát az EU-ba - jelentette ki Font Sándor.
Közismertnek nevezte, hogy az Ukrajnában előállított mezőgazdasági termékekre nem vonatkoznak a rendkívül szigorú uniós élelmiszerbiztonsági szabályok. Például az EU-ban már évekkel, évtizedekkel ezelőtt betiltott növényvédő szereket használnak, valamint engedélyezett a génmódosított növények termesztése is - tette hozzá.
Arról is beszélt, hogy az Európai Unióban jelenleg 160 millió hektáron gazdálkodnak, ugyanakkor Ukrajna 43 millió hektárral lépne be a közösségbe. Nem véletlen, hogy Ursula von der Leyen tanulmányt készíttetett az uniós agrártámogatások rendszerének átalakításáról, amit Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke is támogat - mondta, kiemelve: a tanulmányban javasolják megszüntetni az eddigi agrártámogatásokat, hogy az így felszabaduló forrásokat Ukrajnának adják át.
Kijelentette: vannak Magyarországon olyan szervezetek, amelyek azon mesterkednek, hogy az EU-ban rombolják a magyar emberek életszínvonalát, ilyen a Tisza Párt Magyar Péterrel vagy Kollár Kinga EP-képviselővel az élen. Úgy értékelt, ők Brüsszel megrendelését hajtják végre Ukrajna felvételének támogatásával, hogy cserébe brüsszeli segítséggel idehaza hatalomra kerüljenek, és "nem érdekli őket, hogy ennek az árulásnak a következtében tönkreteszik az agráriumot".
A magyar választóknak lehetőségük van véleményt mondani Ukrajna erőltetett tagfelvételéről, ez a Voks 2025 szavazás - közölte, kérve, hogy azon minél többen vegyenek részt, és utasítsák el, hogy Ukrajna az EU tagja legyen.
Tállai András, az Agrárminisztérium élelmiszergazdaságért és agrárszakképzésért felelős államtitkára a kormánypárti képviselő felszólalására úgy válaszolt, hogy Ukrajna csatlakozása komoly veszélyt jelentene a magyar és az európai mezőgazdaságra, valamint a tagállamok fogyasztóira is.
Egy ukrán csatlakozás után az agrártámogatások rendszere a mostani formában nem lenne működtethető, hiszen Ukrajna lenne az uniós agrártámogatások legnagyobb kedvezményezettje, miközben a csatlakozás a gabonaviszonyok nagyfokú átrendeződését is jelentené - mutatott rá.
Az államtitkár azt mondta, Ukrajna nem tagja az EU-nak, de az olcsó és sokszor rosszabb minőségű gabonatermékei már most sok kárt okoztak a gazdálkodóknak.
Kijelentette, a szomszédos ország csatlakozása a közös agrárpolitika teljes átalakítását tenné szükségessé, hiszen egymaga közel az agrártermelés ötödét képviselné.
A tét nem kicsi, sok veszíteni valónk van, ezért van mit megvédeni. Nem engedhetjük, hogy Ukrajna EU-tagsága bedöntse a magyar agráriumot - szögezte le Tállai András, aki szintén azt kérte, hogy mindenki vegyen részt a véleménynyilvánító szavazáson.
(MTI-fidesz.hu)